user_mobilelogo

 

Neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou nabídku!

Ministerstvo životního prostředí chce v rámci tzv. ekoinovací motivovat lidi, aby začali hospodařit s dešťovou vodou. Dohání tak problém, který započal již před dvaceti lety v důsledku klimatických změn. „Vodní blahobyt skončil,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec, „musíme si vážit vody, která nám napadne v podobě srážek.“ Celý program se skládá z několika dílčích složek, jež se zabývají i opatřeními na zemědělské a lesní půdě, především však ve městech, kde se kvůli betonovému zalití nemůže voda vsáknout do půdy.

„Čechy jsou střechou Evropy, máme vodu jenom tu, která nám spadne.“ MŽP R. Brabec

Dotační program s pracovním názvem Modrá úsporám a oficiálním pojmenováním Dešťovka je určen také pro občany, kteří si problém s nedostatkem pitné vody uvědomují, smýšlejí ekologicky a chtějí ušetřit za drahou pitnou vodu. V pilotní fázi tohoto programu je vymezeno 100 milionů korun. Dotační program Dešťovka je rozdělen do čtyř kategorií a měl by být spuštěn od dubna tohoto roku. Nejjednodušší kategorií jsou dotace pro majitele rodinných i bytových domů na podzemní plastové nádrže na dešťovou vodu. Tato voda se dá používat na zalévání zahrady, splachování toalety či úklid v domě. Ušetříte tak až přes polovinu denní spotřeby drahé pitné vody. Navíc stát přispěje až 50 %, a to nejen na koupi nádrže, ale také projekt, instalaci a čerpadlo. Dotovat se budou nádrže větší než dva tisíce litrů, nicméně se předpokládá, že majitelé zvolí rezervoáry objemnější.

Dotace na nádrže pro zálivku zahrady jsou určené lidem z oblastí trpících nedostatkem pitné vody.
Mapa těchto oblastí se zatím připravuje.

Další kategorie programu Dešťovka jsou určené lidem, kteří nedostatkem pitné vody postiženi nejsou. Nejvíce dotovaná kategorie vyžaduje stavební zásahy v domě, protože je potřeba rozvést samostatné trubky na dešťovou vodu nebo tzv. šedou vodu, tedy vyčištěnou odpadní vodu z van a umyvadel. Tento typ dotací nabízí až trojnásobně vyšší částku. Dostat můžete až 60 tisíc korun. MŽP R. Brabec předpokládá, že opětovné využívání vody z domácností bude za 20 let naprosto běžné. Splachování WC pitnou vodou považuje za barbarství. „V některých zemích se splachování pitnou vodou považuje za něco nepřípustného,“ dodává.

 

Veškeré podrobné informace naleznete přímo na webu dotace.

 

Zde jsme pro Vás připravili pouze obecné orientační nabídky pro Vaši představu. Jelikož jsme přímo výrobce nádrží, vyrobíme nádrže individuálně přesně podle Vašich potřeb!

Neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou nabídku!